Edward Cave

Edward Cave, (d. 27 Şubat 1691 – ö. 10 Ocak 1754) İngiliz matbaacı, editör ve yayıncı. Kurduğu The Gentleman's Magazine adlı dergi ile modern anlamda ilk genel ilgiye yönelik dergiyi çıkaran kişi olmuştur.

Edward Cave; Francis Kyte çiziminden yapılan bir Edward Scriven gravürü
The Gentleman's Magazine, Mayıs 1759, "SYLVANUS URBAN, Gent."

Bir ayakkabu tamircisinin oğlu olarak, Rugby, Warwickshire kenti yakınlarındaki Newton'da doğdu. İlkokula burada başladı. Ancak okul müdüründen hırsızlık yapmakla suçlanarak okuldan atıldı. Başta kereste ticareti, muhabirlik ve matbaacılık olmak üzere çeşitli işlerde çalıştı. Bu süre içinde, ticaretten şiire kadar, eğitimli halkın ilgisini çekecek her konuyu içeren periyodik bir yayını kafasında tasarladı. Bu fikir için birçok Londralı matbaacı ve kitap satıcısını ikna etmeye çalıştı. Ancak hiç kimseden olumlu cevap alamayınca, Cave bu işi kendi yapmaya karar verdi. The Gentleman's Magazine adı yayın 1731 yılında çıkarıldı ve çok kısa sürede döneminin en etkili ve en çok taklit edilen yayını oldu. Ayrıca Cave'e bu sayede kısa sürede zenginlik kazandırdı.

Zeki ve başarılı bir iş adamı olan Edward Cave, tüm enerjisini bu dergiye yöneltti ve St John's Gate, Clerkenwell'deki ofisinden çok nadir çıkar oldu. Pek çok yazar dergisinde yazmaya başladı. Bunların en önemlilerinden olan Samuel Johnson, ilk dönemlerinde uzun süre Cave'in dergisinde yazarak kariyerinin ilk yıllarını geçirmiştir. Erward Cave, kendisi de, sık sıj dergide Sylvanus Urban adı ile yazılar yazmaktaydı.

Ayrıca, Lewis Paul'den makara-döndürme makinesi patenti için 250 milden oluşan lisansı aldı. Bu su türbininin öncüsü sayılmaktadır. 1742 yılında Northampton'deki Marvels Değirmeni'ni satın aldı ve pamuk değirmeninde çevirdi. Bunun ilk su gücü ile dönen değirmen olduğu sanılmaktadır. Karlı bir yatırım olmasına rağmen getirisi azdı ve 1761 yılında kapandı.

Erward Cave gut hastalığından 1754 yılında öldü. Clerkenwell'deki St. James Kilisesi'ne gömüldü.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.