Duymadık, Gümüşhane

Duymadık
  Köy  
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 44
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0456
İl plaka kodu
Posta kodu 29100
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Duymadık, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Bir rivayete göre büyük savaş yıllarında düşman birliklerinin bu köyü orman içinde fark edemediklerinden dolayı biz burada köy olduğunu duymadık o yüzdende oraya girmedik demişler ve köyün adı DUYMADIK olarak kalmış diğer bir rivayete göre ise savaşyıllarında köyün şehir merkezinden uzaklığı ve her tarafının ormanlarla kaplı olmasından dolayı köy halkının savaşı duymamış olmaları ve daha sonra öğrendiklerinde biz savaşı duymadık dediklerinden dolayı köyün adı DUYMADIK kalmış. köyün yaşlıları köydeki ormanların dağa bakan taraflarını rus ve ermenilerin giderken ateşe verdiklerini o zamandan beride köyün otarafında ormanın olmadığını söylerler çevre köylerin arasında ismi değişmemiş tek köydür çünkü isim Türkçedir

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Gümüşhane merkezine 39 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 44
1997 43

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 5/7/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.