Don Dokken

Donald Maynard Dokken (d. 29 Haziran 1953) kendi adını taşıyan Dokken grubunun vokalisti olarak ünlenmiştir. Kendisini heavy metalin saygıdeğer müzisyenlerinden yapan melodik vokal tarzı ile bilinir. Dokken ile yaşadığı başarılı bir dönemin ardından 1988 yılında grubu dağıtmış ve ileride bir Dokken gitaristi olacak John Norum ile kendi solo kariyerine yönelmiştir.

Don Dokken
Genel bilgiler
Doğum adı Donald Maynard Dokken
Doğum 29 Haziran 1953
Los Angeles, Kaliforniya
Tarzlar Hard rock, heavy metal
Etkin yıllar 1977 - günümüz
Resmî site www.dondokken.com

Kariyeri

Don Dokken'ın müziğe karşı daima bir ilgisi vardı. 1970'lerin sonunda Airborn isimli bir grupta çalıyordu ve Almanya'da bir kayıt anlaşması fırsatı yakalamıştı. Xciter grubunu (ve gelecekteki grup arkadaşları George Lynch ve Mick Brown'ı) izledikten sonra beraber alaşmayı yapabilecekleri grubu kurabileceğini gördü. George Lynch ve Mick Brown'ın katılmaktaki ilgisizliklerine rağmen Almanya'ya gitti. Sonunda George Lynch ve Mick Brown'ı Juan Croucier ile beraber ikna etmeyi başardı ve Alman anlaşmasından sonra Dokken'ı kurdu.

Almanya'daki bu süre zarfında Dokken, Alman heavy metal grubu Scorpions ile arkadaşlık kurdu ve Blackout albümlerinin provaları sırasında tedavi altında olan Klaus Maine yerine şarkıları söyledi. Albümdeki bazı şarkılarda geri vokali mevcuttur.

1983'te Dokken grubuyla Breaking The Chains'i çıkardı ancak rock müzik dinleyicilerinin ve eleştirmenlerinin dikkatini Tooth And Nail'e kadar çekemedi. Don'un melodik vokali; Lynch'in gitar riffleri, Brown'ın muntazam ritmi ve yeni bass gitarist Jeff Pilson ile birleşti ve Dokken 1980'li yılların en büyük rock gruplarından birisi haline geldi.

Maalesef her şey güzel gitmedi. Don Dokken ve George Lynch'in birbirlerini sevmedikleri yolunda dedikodular yayıldı. 1988'de, Monsters Of Rock festivali ve bir multiplatinyum albümden sonra grup dağıldığını açıkladı.

Dağılmanın ardından ünlü müzisyenlerle beraber Up From The Ashes albümünü çıkarttı. Bunun yanı sıra 1990'ların başında XYZ grubuna prodüktörlükte yaptı. 1993'ün sonlarına doğru Lynch'in grubu Lynch Mob'dan ayrılmış olan Mick Brown ile konuşmaya başladı. Jeff Pilson'da dahil oldu ve beraber şarkılar yazmaya başladılar. 1994'te yazdıkları parçaları Lynch'e gönderdiler. Lynch'de şarkılardan etkilendi ve yeni bir Dokken albümü yapmaya karar verdiler.

Üç stüdyo albümü, iki canlı performans albümü, bir Greatest Hits albümü ve grubun çıkardığı ilk DVD'den sonra Dokken grubu bir kez daha Lynch'i kaybetti. Yerine Reb Beach geldi ancak onun ayrılışından sonra John Norum ile grup yeni bir döneme girdi. Gruba son olarak 2004'te Jon Levin dahil oldu.

Don'a göre Dokken 2008'de, kendi solo albümünün yanı sıra, iki albüm çıkartacak.

Solo albümleri

  • Up From The Ashes - (1990)
  • Solitary - (2008)

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.