Devre şeması

Devre şeması herhangi bir elektronik devrenin bileşenlerinin (transistör, kapasitör, Güç Kaynağı, diyot gibi) yerini bağlantılarını gösteren şema veya şablon. Günümüzde basit cihazlar dışında neredeyse her elektrikli cihaz devre şemalarında yararlanılarak yapılır.

Bir direnç ve bir güç kaynağından oluşmuş basit bir elektrik devresi

Basit elektrik devrelerinin şemaları

Basit elektrik devreleri 2 veya 3 bileşenden oluşur .Basit elektrik devresinin elemanları temel olarak Pil(Güç kaynağı), Anahtar(opsiyonel) ve lamba(Işık kaynağı).Pil +- şeklinde anahtar ve ampul ise normal şekillerindedir.

Endüstriyel teknoloji ve bilimde kullanımı

Endüstriyel Teknolojide endüstriyel makinelerin (Robot Kol, Jeneratör, Test monitörleri vb) devre şeması olmadan yapılması imkânsızdır. Bilim de ise Tıpta ve kimyada, tüm dijital Mikroskop çeşitleri, tomografi cihazları, soğutucular, santrifüj, güç kaynakları ve defibrilatör başta olmak üzere diğer eşyaların üretiminde kullanılır. Fizikte ve Matematikte ise Süperbilgisayarlar, Parçacık Hızlandırıcı tesla bobini, ölçüm cihazları şemasız yapılamaz.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.