Charlottetown

Charlottetown, Kanada'nın en küçük eyâleti olan Prens Edward Adası'ın başkenti ve en önemli yerleşim merkezidir. Kent, ayrıca Kanada'nın en küçük eyâletsel başkenti olma unvanına sahiptir; kent merkezinin nüfusu 32 000'i biraz aşarken, bu sayı tüm Charlottetown kentsel yerleşim alanında ancak 60 000'i bulur. Diğer taraftan bu sayı, eyâlet nüfusunun yarısından biraz azdır.

Charlottetown kent merkezinden bir görünüm

Kent, Kanada Konfederasyonu'nun kurulmasında tarihi değer taşıyan Charlottetown Konferansı'na ev sahipliği yapmış olması dolayısıyla "Konfederasyonun Doğum Yeri" olarak da anılmaktadır.

Kent ekonomisi büyük oranda kamu sektörüne dayanmaktadır. Victoria döneminden kalma birçok yapının bulunduğu kent merkezi, turizmin kent için önemli bir ekonomik etkinlik olarak belirmesine olanak vermiştir; kent her yıl diğer Maritime eyaletlerinden, Québec, Ontario ve Kuzeydoğu Amerikan eyâletlerinden birçok turisti ağırlamaktadır.

Kentte Prens Edward Adası Üniversitesi (University of Prince Edward Island) bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.