Cennet papağanı

Cennet papağanı, Eski Dünya papağan ailesi Psittaculidae'deki küçük bir papağan grubu olan Agapornis cinsinin ortak adıdır. Bu cinsteki dokuz türden sekizi Afrika kıtasına özgüdür ve gri başlı cennet papağanı Madagaskar'a özgüdür.

Sosyal ve sevecen, adı papağanların güçlü, tek eşli çift bağlarından ve çift kuşların birlikte oturarak geçirdikleri uzun sürelerden geliyor. Muhabbet kuşları küçük sürülerde yaşar ve meyve, sebze, ot ve tohumları yerler. Kara kanatlı muhabbet kuşları da böcekleri ve incirleri yerler ve kara yakalı muhabbet kuşlarının yerli incirler için özel bir beslenme gereksinimi vardır, bu da onları esaret altında tutmak için sorunlu hale getirir.

Bazı türler evcil hayvan olarak tutulur ve birkaç renkli mutasyon, kuşçulukta seçici olarak yetiştirilir. Ortalama yaşam süresi 20 ila 30 yıldır.

Fischer'in muhabbet kuşlarının vahşi popülasyonları ve maskeli muhabbet kuşları Doğu Afrika şehirlerinde yaşıyor. Bu iki tür arasında var olan türler arası melezler vardır. Melez kırmızımsı kahverengi bir kafaya ve üst göğsünde turuncuya sahiptir, ancak bunun dışında maskeli muhabbet kuşuna benzer.

Muhabbet kuşları, bağ kurma eğilimleri ile insanlarla ve diğer muhabbet kuşlarıyla uzun vadeli ilişkiler kurabilirler. Bununla birlikte, muhabbet kuşlarında saldırganlık kolayca uyandırılır ve insanlar nazikçe davranma ile bir bağ kurmazlarsa ısırabilirler. Yeterli alan, uyarıcı bir ortam ve uygun beslenme sağlandığında, muhabbet kuşları sevilen yoldaş papağanlar haline gelebilir. Sarılmayı severler ve sık sık en sevdikleri insanları avlarlar. Vahşi doğada yakalanan kuşlar yerine esaret altında yetiştirilen kuşların elde edilmesi tercih edilir. Yabani kuşlar, kuş poliomavirüsü gibi hastalıkları barındırabilir. [11] Yakalanan yabani muhabbet kuşları, bir eş veya bir sürü ile olan ilişkilerinin yasını tutabilir. Yaşları muhtemelen bilinmemektedir ve evcilleştirme için uygun olmayan bir kişiliğe sahip olabilirler. Şu anda, muhabbet kuşları artık Amerika Birleşik Devletleri'ndeki vahşi doğadan ithal edilmiyor. Ebeveynler tarafından büyütülürken çok erken yaşlardan itibaren sosyalleşen kuşlar, çok iyi evcil hayvanlar olur. Muhabbet kuşları da dahil olmak üzere genç psittacines'i tıbbi bir acil durum dışında elle besleme uygulaması 1 Temmuz 2014'ten [12] bu yana Hollanda'da yasaklanmıştır [12] ve muhabbet kuşu civcivleri yumurtadan çıktıktan en az 55 gün sonra bağımsız olarak yemek yiyene kadar ebeveynleriyle birlikte kalmalıdır. . Bununla birlikte, tek kuşların mutlu kalması için sık sık ilgilenilmesi gerekir ve sahibinin günlük olarak tek bir cennet papağanıyla geçirmek için sınırlı zamanı varsa, muhabbet kuşuna aynı türden bir arkadaş veya aldığı bilinen başka bir papağan türünün bir arkadaşını vermek tercih edilir. muhabbet kuşlarıyla birlikte. Mümkün olduğunca geniş kafesler kullanmak önemlidir. Çok az muhabbet kuşu konuşur, ancak çoğu konuşmaz: Küçük yaşta böyle yapmayı öğretirlerse insan seslerini taklit etmeyi öğrenebilirler. Muhabbet kuşları gürültülüdür, neşeyle hoşdan son derece rahatsız edici olana kadar değişen çağrılarla; vahşi doğada, papağanlar sürüleri bir arada tutmak için uzun mesafelerde birbirlerine seslenmelidir ve iletişimlerinin çoğunu bu tür sinyaller aracılığıyla yaparlar. Her gün bir veya iki etkileşimde bulunmaktansa, bir muhabbet kuşuyla sık ve kısa zaman geçirmek en iyisidir. Cennet papağanı Türkiye'de Muhabbet kuşu ve sultan papağının dan sonra en çok beslenen evde 3. kuş türüdür

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.