Cafer Sayılır

Cafer Sayılır
Doğum 1888
Eskişehir
Ölüm 6 Mayıs 1947
Eskişehir

Cafer Sayılır (d. 1888 {Rumî 1304}, Türkmentokat, Eskişehir - ö. 6 Mayıs 1947), TBMM 4. dönem Eskişehir milletvekili.

Topaloğlu Mustafa Efendi'nin oğlu olup, annesinin adı Fadime'dir. İlk öğrenimini köyünde tamamladıktan sonra ailenin sahip olduğu arazide çiftçilikle meşgul oldu. I. Dünya Savaşı seferberliğinde askere alınarak önce Yemen, sonra Çanakkale cephelerinde savaşa katılarak yaralandı, 11 sene boyunca askerlik yaptı.

Milli Mücadelede köy muhtarı olarak Yunanlara karşı çıkması ve köyünü savunması nedeni ile tutsak edildi, ancak kısa bir süre sonra kaçıp kurtulmayı başardı.

TBMM'nin IV. Dönem yapılan seçimlerinde Atatürk'ün teklifi ile Eskişehir milletvekili seçildi. 4 Mayıs 1931'de Meclise katılarak II. toplantı yılı başından itibaren dönem sonuna kadar Tarım Komisyonunda çalıştı ve HP ocak başkanlığı yaptı.

Meclisten ayrıldıktan sonra köyüne dönerek tarım ile uğraşısını sürdürdü. 6 Mayıs 1947'de vefat etti. Eskişehir - Odunpazarı Mezarlığında toprağa verildi.

Soyadı Kanunu çıkınca Atatürk tarafından kendisine "Sayılır" soyadı verildi.

This article is issued from Vikipedi - version of the 11/11/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.