Beştepe, Sivas

Beştepe
  Köy  
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2014)
 - Toplam 165
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58000
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Beştepe, Sivas ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İklim

Sivas’ın güneydoğusunda Tecer Dağlarının kuzeyinde, nemden yoksun bir havası vardır. Dağların ormansız olması sert ve kuru iklim koşullarını hazırlamaktadır. Yağışın kışın kar olarak düşmesinden başka bir su kaynağı yoktur. Yağmur sularını tutacak bitki örtüsünün olmaması toprağın kuru kalmasına neden olduğu gibi yeraltı sularının miktarına da bir fayda sağlamamaktadır. Özellikle bahar aylarında aniden soğuyan hava afet derecesinde dolu yağışına sebep olur. Yüz yıllardır çıplak olan toprak tamamen erozyona açıktır. Mevsimlik yetişen otsu bitkiler hayvan istilasına açık olduğu için toprağın tutunmasına imkân tanıyacak bir katkıda bulunamamaktadır.

Nüfus

Nüfusu emekliler ağırlıkta olmak üzere sürekli azalan bir yapıya sahiptir. Özellikle yurt dışına ve büyük şehirlere göç yaşanmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 138
2000 191
1990 259

Ekonomi

Köyün ekonomisi temel olarak tarıma dayanmaktadır. 1970’li yıllardan sonra modern tarım aletlerine sahip olmaya başlamışlardır. Yurt dışındaki birikimlerin memlekete gönderilmesi, burada hayatın olumlu yönde değişmesine yol açmıştır. Günümüzde temel ürün tahıl olsa da, başka illerden toprak kiralayan üreticilerin, ayçiçeği, şeker pancarı, patates ektiği de görülmektedir. Sert iklim koşulları ve yüzyılların tecrübesine göre kavak ağacı ve buğday en iyi ürünü vermektedir. Hayvan besiciliği, sadece Kurban Bayramı ihtiyacına yönelik bir uğraşıdır. Henüz ticari işletme hüviyetinde bir teşebbüs bulunmamaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim altıncı sınıfa kadar görülmektedir. Taşımalı eğitimle de liselere öğrenciler taşınmaktadır. Köyün 5 km ötesinde sağlık ocağının bulunmaktadır. Elektrik 1977 yılında gelmiştir. Köyün ulaşım yolu 2006 yılında asfaltlanmıştır. İçme suyu 1965 yılında Köy içme suları kısım şefliğinin marifetiyle yandaki köyle birlikte beş köye birden getirilmiştir. Şu anda her eve dağıtım yapan sistem 1999 yılında kurulmuştur. Kanalizasyon teşkilatı 2007 de kurulmuştur. 2008 yılında bir iletişim şirketinin yaptığı baz istasyonu cep problemini çözmüştür.Köyde bahçe sulamak için göletten su getiren bir sistem kurulmuş ve bedeli mukabili isteyen herkesin evine iletim sağlanmıştır.

This article is issued from Vikipedi - version of the 12/7/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.