Dekubitus ülseri

Dekubitus ülseri
Sınıflandırma ve dış kaynaklar
Uzmanlık Dermatoloji
ICD-10 L
ICD-9 707.0
Hastalık Veri Tabanı 10606
MedlinePlus 007071
eMedicine 2709/med
MeSH D003668

Dekubitus ülseri (yatak yarası veya bası yarası olarak da bilinir), kronik hastalıklar ya da önemli bir ameliyat geçirenler gibi uzun süre yatakta kalmak zorunda kalanlarda, deri ve derialtı dokusunda kan dolaşımındaki aksaklığa bağlı olarak açılan yara.

Sebebi

Yatağın uzun süre vücuda baskı yapması ve çarşafların sürtünmesi yüzünden normal kan akımı sağlanamaz. Yatak yaraları daha çok kemiğin yüzeye yakın olduğu dirseklerde, kalça ve sırtın kalça kemiğine rastlayan bölgelerinde görülür. Fiziksel durum (fazla kilo ve zayıflık gibi), sedasyon (hareket engellendiği için), spinal kord yaralanmaları (paralizi), yaşlılık (hareketlerin ve cilt altı yağ dokusunun azalması, cildin kuruması, cilt elastikiyetinin kaybolması, kan dolaşımının azalması gibi nedenler), ödem, yetersiz beslenme (hastanın beslenme özellikleri), idrar ve dışkı kaçırma (inkontinans), nem (deriyi tahriş eder ve yaralar; çeşitli çalışmalarda yatak yarası gelişim riskini beş kat arttırdığı saptanmıştır), sürtünme ve var olan bazı sistemik hastalıklar yatak yaralarının açılmasını kolaylaştırmaktadır.[1]

Önlenmesi

Hastanın pozisyonunun sık sık değiştirilmesi, her gün yıkanması, özel yatak ve şiltelerin kullanılması gibi önlemler ve yerel ilaç tedavisi yatak yarasının önüne geçmekte etkilidir.

Kaynakça

  1. Yatak Yarası, Kadıköy´de Yeni Umutlar Projesi.
This article is issued from Vikipedi - version of the 12/24/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.