Bahaüddin Amilî

Bahâüddîn Muhammed b. Hüseyn b. Abdissamed el-Âmilî (ölmü hicri, 1031/miladi, 1622), Şeyh-i Bahai (شیخ بهایی) olarak da bilinir, müderris, mutasavvıf, mimar, matematikçi , şair ve astronomdur. Lübnanın güneyindeki Baalbek'de doğmuştur. Bu dönem Osmanlı vatandaşı iken, çocuk yaşta babasıyla birlikte Safevi İran'ına göçmüştür. İslam dünyasında Kopernik Kuramı'ndan önce dünyanın hareketini öngören ilk astronomlardandır. İslam felsefesinde İsfahan Okulu adı verilen bir geleneğin kurucularındandır. Molla Sadra'nın da hocalarındandır.[1] Farklı konularda Arapça ve Farsça dillerinde yüzün üzerinde çalışma ve kitap yazdı. İsfahan'daki Nkş-ı Cihan meydanı ve Çarbek Caddesi ona atfedilir.[2] Herat’a taşındıktan sonra eser vermekle uğraştı. Otuz yıl boyunca seyahatlere çıktı. I. Şah Abbas tarafından takdir edildi ve kendisine şeyhülislâm unvanı verildi. Daha sonra derviş kılığında Mısır, Irak, Hicaz, Suriye ve Anadolu’yu gezdi; Mezarı İran'ın Meşhed şehrinde İmam Rıza anıtı yakınlarındadır.[3]

Bahâüddîn Amilî
Tam adı Bahâüddîn Muhammed bin Hüseyn bin Abdissamed el-Âmilî
Doğumu 1547
Lübnan
Ölümü 1622
İlgi alanları Astronomi, Matematik, Şiir

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. Encyclopædia Iranica. MOLLĀ ṢADRĀ ŠIRĀZI 26 Haziran 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  2. Kheirabadi Masoud (2000). Iranian Cities: Formation and Development 24 Haziran 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Syracuse University Press. pp. 47.
  3. Diyanet İslam Ansiklopedisi, Bahaüddin Amilî maddesi
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.