Av (film)

Predator, John McTiernan tarafından yönetilen ve Jim ve John Thomas kardeşler tarafından yazılan 1987 yapımı Amerikan bilim kurgu türünde bir aksiyon filmidir.

Av
Predator
Yönetmen John McTiernan
Yapımcı Lawrence Gordon
Joel Silver
John Davis
Senarist Jim Thomas
John Thomas
Oyuncular Arnold Schwarzenegger
Carl Weathers
Elpidia Carrillo
Bill Duke
Jesse Ventura
Kevin Peter Hall
Müzik Alan Silvestri
Görüntü yönetmeni Jost Vacano
Sanat yönetmeni Donald McAlpine
Kurgu Mark Helfrich
John F. Link
Stüdyo Lawrence Gordon Productions
Silver Pictures
Davis Entertainment
Dağıtıcı 20th Century Fox
Çıkış tarih(ler)i 12 Haziran, 1987
Süre 113 Dakika
Ülke  ABD
Dil İngilizce
Bütçe $15.000.000
Hasılat $98.267.558
Devam filmi Av 2

Konusu

Binbaşı Alan "DUTCH" Schaefer, Teğmen Billy Sole , Çavuşlar Mac Elliot, ve Blaine Cooper, Patlayıcı uzmanı Jorge "Poncho" Ramirez ve Telsiz Operatörü Rick Hawkins’den oluşan altı kişilik ekibi, Val Verde'deki isyancılar tarafından rehin tutulan bir resmi görevlinin kurtarılmasına öncülük etmek için CIA tarafından görevlendirilir. Eski bir komando ve Dutch’ın eski bir arkadaşı olan CIA Temsilcisi George Dillon, Dutch’ın çekincelerine rağmen takıma eşlik etmek ve denetlemekle görevlendirilir. Takım uzak bir ormana götürülür ve göreve başlar.

Kısa bir süre sonra düşmüş bir helikopter ve iki pilotunun cesedini bulurlar helikopter yakınların dada 4 tane derisi yüzülmüş ceset bulurlar. Ve bu cesetlerin bir yeşil bereli bir asker olan J.S. Davis ve ekibine ait olduğunu keşfederler. Ekip bir müddet sonra isyancıların kampına ulaşır ve kısa bir çatışmanın ardından iki Sovyet istihbarat subayı dahil olmak üzere tüm gerillalar öldürülür. Operasyonun ardından Dutch bir şeylerden şüphelenir ve Dillion’u sorgular Dillon istihbarat almak için bir ekip kurulduğunu ve ölü birimin birkaç hafta önce başarısız bir kurtarma olayında kaybolduğunu itiraf eder. Grup, Anna adında bir kadın gerillayı ele geçirdiğinde, termal görüntüleme ile onları izleyen neredeyse görünmez bir yaratık tarafından izlendiklerinin farkında değillerdir. Anna grubun bir an dikkatsizliğinden yararlanarak kaçar fakat Hawkins onu takip eder ve çabucak yaklar. Fakat onları izleyen yaratık Hawkins’i hemen öldürür ve ormanın içine sürükler. Dutch, Hawkins’in cesedinin bulunmasını ister bu arada Blain yaratığın plazma silahı saldırısı ile öldürülür Mac, Blain’in ağır makineli silahı ile canavarı yaralamayı başarır ama yakalayamazlar grup Anna’yı yeniden sorgular ve yaratığın ne olduğunu öğrenir gece tuzak kurarak uyurlar fakat tuzağa yaban domuzu yakalanır. Ertesi sabah grup ormandan çıkış için bir yol ararken yaratık tekrar saldırır ve Poncho ağır yaralanır Mac ve Dillion yaratığın peşinden gider. Fakat başarısız olurlar ve yaratık her ikisini de öldürür.

Kurtulanlar kaçmaya çalışırken yaratığa yakalanırlar ve yaratık, Billy ile Poncho'yu öldürür ve Dutch’ı yaralar. Dutch, Anna'yı tek başına helikoptere gönderir ve silahsız olduğunu, yaratığın silahsız avı hedeflemediğini fark eder. Yaratık tarafından takip edilirken Dutch bir şelaleden aşağıya atlar ve sürünerek karaya çıkar bu sırada tüm vücudu çamur olmuştur onu takip eden yaratığın kamuflaj aracı suda arıza yapar ve nihayet Dutch’ın onu görmesine imkân verir. Yaratık Dutch’ın birkaç adım ötesinde olsa da çamur nedeniyle onu göremez çamur vücut ısısını kamufle ederek yaratığın termal görüş yapmasını engellemektedir Şimdi adamlarını intikam almak isteyen Dutch ormanda birçok bubi tuzağı kurarak yaratık ile yapacağı savaşa hazırlanır yaratık öldürdüğü insanların vücutlarından başlarını ve omuriliklerini almaktadır, Dutch savaş çığlıkları atarak yaratığı çeker.

Predator

Dutch yaratıkla mücadelesinde başarılı olur onun görünmezlik özelliğini devre dışı bırakır ve küçük yaralanmalara neden olur. Yatık kendini toparlayarak Dutch’ı köşeye sıkıştırır onun saygıdeğer bir düşman olarak görerek maskesini ve plazma silahını çıkararak Dutch ile silahsız dövüşür sonunda Dutch bir kütük kullanarak yaratığı mağlup eder ve “hangi cehennemdensin sen” der. Yaratık bileğine bağlı bir geri sayım aletini çalıştırıp sinsice gülerek bozuk bir İngilizce ile onun sorusunu tekrarlar Dutch durumu fark ederek patlamadan önce oradan kaçmayı başarır.

Dutch gruptan geriye kalan son kişidir, kısa bir süre sonra General Philips ve Anna’yı helikopterde bulur

Filmin Karakteristiği

İlk olarak Kevin Peter Hall'ın canlandırdığı ve serinin ilk filmi olan Av, özgün adıyla Predator ile birlikte, teknolojiyi kullanarak hedeflerini etkisiz hale getiren Predator adlı yaratık sinema sahnesindeki yerini almıştır. Predator, İngilizcede yırtıcı hayvan, et yiyen anlamına gelmektedir. Bu yaratık, günümüz teknolojisinden daha üstün silahlara sahip, değişik kamuflaj tekniklerini kullanarak görünmez hale gelebilen ve termal, kızılötesi, ultraviyole, hareket algılayıcı gibi görüşleri kullanarak avlanmaktadır. Özellikle serinin diğer filmleriyle beraber mızrak, disk, bıçak, ağ gibi eski çağ silahlarını da kullandığı görülür. Avladığı insan ve diğer canlılara ait kemik, kafatası ve diğer uzuvları koleksiyon yapmaktadır.

Predator, Arnold Schwarzenegger'in en ünlü ve başarılı olmuş filmlerinden biridir. Senaryosu, kullanılan efekt ve çekim teknikleri ile dönemin önde gelen kült filmleri arasında kabul edilmektedir. Predator, filmin konusu ve karakterlerin bazı söylemleri; sinema tarihinde kendine özgü hayran kitlesinin oluşmasına sebep olmuştur. Ayrıca oyuncuların bir kısmı, filmden sonraki dönemlerde Amerika Birleşik Devletlerinde aktif siyasete atılarak değişik görevlerde bulunmuşlardır.

Filmin Sonrası

İlk filmin yüksek hasılatı ve elde ettiği başarı nedeniyle 1990'da Predator 2 ve 2010'da Predators olarak serinin devam filmleri gösterime girmiştir. Aynı zamanda 2004'te Alien vs. Predator (Alien Predator'e Karşı) ve 2007'de Aliens vs. Predator: Requiem olarak gösterime giren iki film ile Predator ve Alien (Yaratık) filmlerinin dünya dışı yaratıkları birleştirilerek çapraz senaryolar oluşturulmuştur. Bunun yanında PC, PlayStation ve diğer oyun konsollarında Predator ile ilgili çok sayıda oyun yapılmıştır. Ayrıca birçok hatıra eşyası, karakter büstü ve koleksiyon oyuncağı film hayranlarının oluşturduğu piyasada işlem görmektedir.

Oyuncular

 • Arnold Schwarzenegger Binbaşı Alan "Dutch" Schaefer, tim komutanı, eski Yeşil Bereli.
 • Carl Weathers George Dillon, Dutch' un eski takım arkadaşı, CIA Dutch'ın ekibi ile birlikte gönderilen ajan.
 • Elpidia Carrillo Anna, gerilla, isyancılar ile bir savaş sonrasında, tim tarafından yakalanan esir.
 • Bill Duke Mac Eliot, Çavuş, Blain'in Vietnam Savaşı'ndaki yakın arkadaşı.
 • Jesse Ventura Blain Cooper, Mac'in Vietnam Savaşı'ndaki arkadaşı, Sık sık tütün çiğner, ve yıpranmış bir şapka takar, silahı ise makineli tüfektir M134 minigun.
 • Sonny Landham Billy Sole, Amerikalı yerli halklardan, takımın iz sürücüsü.
 • Richard Chaves Jorge Poncho Ramirez, takımın İspanyolca konuşabilen üyesi.
 • Shane Black Rick Hawkins çizgi roman okumayı ve cinsel içerikli espriler yapmayı sever, takımın radyo operatörü ve teknik uzmanı.
 • R. G. Armstrong Tümgeneral Homer Phillips, görev koordinatörü.
 • Kevin Peter Hall Predator, aktif bir kamuflaj ve bir plazma silah kullanır ve kızılötesi spektrum özelliği vardır. Ayrıca son sahnedeki kısa bir helikopter pilotu rolünü oynar.

Müzikler

Av Orijinal Film Müziği
Alan Silvestri soundtrack'i
Yayımlanma 19 Ağustos 2003
Tarz Film müziği, Soundtrack
Süre 73:08
Şirket Varèse Sarabande
Yapımcı Alan Silvestri

Filmin müzikleri Alan Silvestri, tarafından bestelenmiştir. Predator onun ilk büyük aksiyon filmi olmuştur. Eylem ve heyecanlı vurguları ile ağır boynuz patlamaları, kesik kesik dize ritimleri ve dalgalı timpani rulolar yer alır.

2003 yılında Varese Sarabande etiketiyle sınırlı sürümünün bir parçası olarak film müziği albümü CD Kulübü toplama albümü; ve aynı zamanda Fox Elliot Goldenthal düzenlemeleri içerir.

 1. "Twentieth Century Fox Fanfare" (Alfred Newman - arrangement by Elliot Goldenthal 1992) (0:27)
 2. "Main Title" (3:51)
 3. "Something Else" (3:34)
 4. "Cut ‘Em Down" (1:56)
 5. "Payback Time" (2:09)
 6. "The Truck" (4:22)
 7. "Jungle Trek" (1:47)
 8. "The Girl’s Escape" (6:00)
 9. "Blaine’s Death" (2:47)
 10. "He’s My Friend" (1:26)
 11. "We’re All Gonna Die" (3:32)
 12. "Building a Trap" (3:02)
 13. "The Waiting" (3:27)
 14. "The Hunt Is On" (4:51)
 15. "Dillon Is Disarmed" (2:07)
 16. "Billy Stands Alone" (2:34)
 17. "Battle Plans" (9:24)
 18. "Wounded Predator" (4:14)
 19. "Hand to Hand Combat" (3:12)
 20. "Predator’s Big Finish" (3:42)
 21. "The Rescue and End Credits" (4:44)

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.