Arkaim

Arkaim (Rusça: Аркаим) Güney Ural coğrafyasında Amurskiy köyünden kuzey-kuzeybatı yönünde 8.2 km; Alexandrovskiy köyünden güney-güneydoğusunda 2.3 km uzaklıkta yer alan arkeolojik bir bölgedir. Rusya-Kazakistan sınırının hemen kuzeyinde Rusya'nın Çelyabinsk eyaleti içinde kalır.

Arkeolojik alan M.Ö. 17. yüzyıla tarihlenir. En erkeni M.Ö. 20. yüzyıla kadar uzanan bu alanın Sintashta kültürünün bir yerleşim yeri olduğu düşünülmektedir.

Keşif ve Kazı

Alan, su rezervi oluşturma çalışmaları sırasında Gennady Zdanovich liderliğindeki kazı ekibi tarafından 1987 yılında keşfedildi ve sular altında kalmaktan kurtarıldı.

Yerleşim Alanı

Yerleşim alanında, dış ve iç duvarla çevrilmiş; ana girişi batıda olan dört giriş vardır. Konutlar, 110 ile 180 m2 arasında idi. Yerleşim yerinin ortasında dairesel bir cadde bulunuyordu. Merkezi cadde kapalı bir kanal yapısındaydı. Arkeolog Zdanovich' göre yerleşim biriminde yaklaşık 1500 ila 2500 kişinin yaşamış olmalıydı.

Arkaim'in duvarlarını çevreleyen alanlarda 130m'ye 45 m boyutunda ekilebilir tarım arazileri ve sulama kanalları bulunmuştur. Kalıntıların darı ve arpa tohumlarına da rastlanmıştır.

Burada yerleşen insanların, Güney Asya ve Mezopotamya'ya yapılan Hint-Aryan göçünün bir kanıtı olarak sunulmaktadır (M.Ö. 1600 yıllarında Kuzey Pakistan'da görülen Gandhara mezar kültürü, Hindistan -Avrupa Mitanni hükümdarı, M.Ö. 1500'den önce Anadolu'ya yapılan göçler).

Kaynaklar

    This article is issued from Vikipedi - version of the 1/11/2017. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.