Ansiklopedi

Ansiklopedi veya diğer adıyla bilgilik (Yunanca: ἐγκύκλιος παιδεία, engkuklios paideia), birçok bilginin sistematik ve çoğu zaman alfabetik bir sıra ile düzenlenmesinden elde edilen tarafsız bir başvuru kaynağı yayın olan bir referans çalışma türü. Ansiklopediler makaleler ve maddeler olarak ikiye ayrılır, bunlara çoğunlukla başlığına göre düzenlenen alfabetik sırayla erişilir.[1] Ansiklopedi maddeleri sözlüktekilerden daha uzun ve daha detaylıdır.[1] Ansiklopedilerin iki önemli özelliği, konuların yöntemli düzenlenmesi ve her şeyi içine almasıdır. Ansiklopediler, sözlükler gibi bir kelimenin çeşitli anlamlarını veren eserler değildir. Geçmişten itibaren hep yazılı olarak hazırlanmış olsa da, internette görsel olarak hazırlanan ansiklopediler de vardır. "Özgür ansiklopedi" sloganı Vikipedi'de, Wikimedia Vakfı'nın bir ansiklopedi projesidir.

Brockhaus Enzyklopädie
Britannica Ansiklopedisi ciltleri

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Hartmann, R. R. K.; James, Gregory (1998). Dictionary of Lexicography. Routledge. s. 48. ISBN 0-415-14143-5. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2010.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.