Anna Pavlova

Anna Pavlova

nkclmn ;lnnn jn kdclk;

1905 yılında Pavlova.
Doğum Анна Павловна (Матвеевна) Павлова
12 Şubat 1881(1881-02-12)
Ligovo, Sankt Peterburg, Rusya İmparatorluğu
Ölüm 23 Ocak 1931 (49 yaşında)
Lahey, Hollanda
Meslek Balerin
Etkin yıllar 1899–1931
Ebeveyn(ler) Lyubov Feodorovna
Lazar Polyakov
Matvey Pavlov

Anna Pavlova (Rusça: А́нна Па́влова; 12 Şubat [E.U. 31 Ocak] 1881 – 23 Ocak 1931) 19. yüzyılın sonları ve 20.yüzyılın başlarına damgasını vurmuş bir Rus balerindir. Pavlova klasik bale tarihinin en iyi balerinlerinden olarak gösterilir, Rus İmparatorluk Balesi'nin ve Sergei Diaghilev'ın kurduğu Rus Balerinler'in en çok tanınmış baş balerinidir. Pavlova en çok Ölen Kuğu balesindeki rolüyle tanınır. Ayrıca ekiyle birlikte ilk defa dünya turnesine çıkan balerindir.

Ölümü

Turnesi kapsamında Lahey'e gittiği sırada Pavlova zatürresi olduğunu ve bu yüzden ameliyat olması gerektiğini, ama bunlara ek olarak ameliyat olursa bir daha asla dans edemeyeceğini belirtmiştir. Bunların üzerine ise "Eğer bir daha dans edemeyeceksem ölmeyi tercih ederim." demiştir. Ameliyat olmayı reddetmiş ve 50. doğum gününden üç hafta önce vefat etmiştir. Son sözlerini söylediği sırada "Ölen Kuğu"daki kelebek kostümünü eline almış ve "Son ölçüyü çok yumuşak oyna." demiştir. Bu cümle ise onun son sözleri olmuştur. Öldükten sonra yakılmıştır ve kalıntıları Londra'da muhafaza edilmektedir.[1][2]

Galeri

Kaynakça

Dış bağlantılar


This article is issued from Vikipedi - version of the 1/7/2017. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.