Amerikan karşıtlığı

Anti-Amerikanizm, Amerikan karşıtı duygular, politikalar, kültür, toplum, ekonomi ya da Amerika Birleşik Devletleri'nin uluslararası politikasına, Amerika'nın Orta Doğu'da ve yeryüzündeki Amerikan çıkarlarına, İsrail ve Rusya ayrıca demokrasi, adalet tavrına karşıt olarak muhalefet, yazılı veya görsel tartışılabilir düşmanlık, kin anlamına gelebilir. Amerikalı bireyleri de kibirli, cahil, emperyalist, boşboğaz, militarist olarak algılama anlamını taşıyabilir.

Türkiye'deki 6. Filo'yu Protesto Olaylarından sonra denizden çıkarılan Amerikan askerleri.

Türkiye'de Amerikan karşıtlığı yüksek seviyededir, Türk halkının neredeyse tamamı NATO'dan çıkılmasını, ülkedeki ABD üslerinin kapatılmasını ister. Bu tip protestolar 60'lı ve 70'li yıllarda yoğunlaşmıştır. Altıncı Filo'yu Protesto Olayları, Kıbrıs Barış Harekâtı, ABD ambargosu, Kürt Sorunu, Çuval Geçirme Olayı vb. sorunlar yüzünden iki ülke ilişkileri zaman zaman gerilmiştir. Ayrıca halk arasında Amerikan askerlerine 'Coni' diye hitap edilir.[1]

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın "Amerika ve Siyonizm'in olmadığı bir dünya", "İran Amerika'nın ulusal çıkarları için bir tehdit", "Yeni bir Ortadoğu mu istiyorsunuz? Yeni Ortadoğu'da Amerikan varlığıyla Siyonistler olmayacak"[2] sözleri Amerikan karşıtı sözler olarak algılanabilir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 28 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2014.
  2. İsrail'i kudurtacak haber 5 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Tv5. Alıntı: 28 Eylül 2012
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.