Akçakale, Gümüşhane

Akçakale
  Köy  
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2013)
 - Toplam 640
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0456
İl plaka kodu
Posta kodu 29100
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Akçakale, Gümüşhane ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köy adını sınırları içerisinde bulunan kaleden almaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilinenler doğu Karadeniz ve Dogu Anadolu yemek kültürü hakımdır. Yanı sıra davul zurnalı düğünler mevlit yemekleri ramazan ayında çeşitli iftar şölenleri yapılmaktadır. Eski geleneklerden biri olan ramazan ve kurban bayramlarında bayramlaşma ve ev ev gezme geleneği halen canlılığını yitirmeden devam etmektedir.

Coğrafya

Gümüşhane merkezine 7 km uzaklıktadır. Bazı eski yerleşim yerlerine rastlanmakla birlikte köyün en eski sakinleri Rumlardır. Fakat nüfus mübadelesinden sonra teker teker ve gruplar halinde terk etmişlerdir. Günümüzde Akçekale köyü halkının %99 unu müslümanlar oluşturmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ayrıca yükseklerinde kar ve yer yer çığ hareketleri görülebilir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2015 ----
2013 640
1997 353

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 11/30/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.