Ahi, Edirne

Ahi
  Köy  
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2014)
 - Toplam 118
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu 22
Posta kodu 22130
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Ahi, Edirne ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün bulunduğu alan 1900 lü yıllarda iki çiftliği kapsamakta idi. Balkan savaşları neticesinde bu alana yerleşmek isteyen ailelere bu çiftlik arazileri satılmış ve daha sonra devlet tarafından uygulanan istimlak ile devlete ait olan arazilerin büyük bölümü yerleşimci ailelere verilmiştir. Ahilik, Osmanlı döneminde esnaf ve sanatkarların bir araya geldiği cemiyetti. Bugünkü esnaf ve sanatkarlar odası gibi. Köyün ismi buradan gelmektedir.

Kültür

Köyün gelenekleri Türkmen yörük gelenekleri ile aynı paraleldedir. İç anadolu yörük adetleri ile birebir örtüşmektedir.

Coğrafya ve ulaşım

Edirne merkezine 18 km uzaklıktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 118
2000 206
1997 187

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Nüfus artışıyla beraber tarım alanlarının küçülmesi ile , genç nüfus il merkezlerine sanayi bölgelerine göç etmek zorunda kalmıştır.köyde az bir nüfus ikamet etmektedir.Köyün ekonomisi kötü durumdadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 11/27/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.