Afgan mutfağı

Afgan mutfağı; büyük oranda Afganistan'da yetişen tarım ürünleriyle yapılan yemeklerden oluşur. Afganistan'ın üreticisi olduğu en popüler besinler; buğday, arpa, pirinç ve mısırdır. Ülke topraklarının geniş bir bölümü karasal iklim altında olduğu için, tahıl ürünlerinin tarımı ve kullanımı oldukça fazladır. Bunların yanı sıra yüksek kalitedeki narı, üzümü ve kavunuyla tanınan [1] Afganistan'da süt ve süt ürünleri de yoğun olarak tüketilmektedir.

Soldan sağa doğru bazı Afgan yemekleri: Kuzu Kebap; Kabil Pilavı ve salata; Tavuk Tandır; Mantı

İçecekler

Doogh

Doogh ya da Shomleh; yoğurda su katılarak yapılan, orijinali bir Türk lezzeti olan ayrana dayanan Afgan içeceğidir. Genelde taze nane veya salatalık parçaları eklenerek sunulan doogh, Afganistan'da özellikle yaz aylarında en çok tüketilen içecektir. Marketlerden restoranlara kadar birçok yerde bulunabilir.

Kaynakça

  1. "Rare Heirloom Seeds - Baker Creek Heirloom Seeds". Baker Creek Heirloom Seeds. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.