1988 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm
1988 Yaz Olimpiyatları'nda 24'ü erkekler, 18'i bayanlarda olmak üzere toplam 42 atletizm mücadelesi yapıldı. Seul'deki yarışmalarda 149 ülkeden 1617 katılımcı yer aldı.
1988 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm | ||||
---|---|---|---|---|
Pist yarışları | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
800 m | erkekler | kadınlar | ||
1500 m | erkekler | kadınlar | ||
3000 m | kadınlar | |||
5000 m | erkekler | |||
10.000 m | erkekler | kadınlar | ||
100 m engelli | kadınlar | |||
110 m engelli | erkekler | |||
400 m engelli | erkekler | kadınlar | ||
3000 m hendekli |
erkekler | |||
4×100 m bayrak | erkekler | kadınlar | ||
4×400 m bayrak | erkekler | kadınlar | ||
Yol yarışları | ||||
Maraton | erkekler | kadınlar | ||
20 km yürüyüş | erkekler | |||
50 km yürüyüş | erkekler | |||
Saha yarışları | ||||
Uzun atlama | erkekler | kadınlar | ||
Üç adım atlama | erkekler | |||
Yüksek atlama | erkekler | kadınlar | ||
Sırıkla atlama | erkekler | |||
Gülle atma | erkekler | kadınlar | ||
Disk atma | erkekler | kadınlar | ||
Cirit atma | erkekler | kadınlar | ||
Çekiç atma | erkekler | |||
Kombine yarışlar | ||||
Heptatlon | kadınlar | |||
Dekatlon | erkekler |
Madalyalar
Erkekler
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre† ayrıntılar |
Carl Lewis | 9.92 (DR) |
Linford Christie | 9.97 (AR) |
Calvin Smith | 9.99 |
200 metre ayrıntılar |
Joe DeLoach | 19.75 | Carl Lewis | 19.79 | Robson da Silva | 20.04 |
400 metre ayrıntılar |
Steve Lewis | 43.87 | Butch Reynolds | 43.93 | Danny Everett | 44.09 |
800 metre ayrıntılar |
Paul Ereng | 1:43.45 | Joaquim Cruz | 1:43.90 | Saïd Aouita | 1:44.06 |
1500 metre ayrıntılar |
Peter Rono | 3:35.96 | Peter Elliott | 3:36.15 | Jens-Peter Herold | 3:36.21 |
5000 metre ayrıntılar |
John Ngugi | 13:11.70 | Dieter Baumann | 13:15.52 | Hansjörg Kunze | 13:15.73 |
10000 metre ayrıntılar |
Brahim Boutayeb | 27:21.44 | Salvatore Antibo | 27:23.55 | Kipkemboy Kimeli | 27:25.16 |
110 metre engelli ayrıntılar |
Roger Kingdom | 12.98 | Colin Jackson | 13.28 | Tonie Campbell | 13.38 |
400 metre engelli ayrıntılar |
Andre Phillips | 47.19 | Amadou Dia Ba | 47.23 (ÜR) |
Edwin Moses | 47.56 |
3000 metre hendekli ayrıntılar |
Julius Kariuki | 8:05.51 (OR) |
Peter Koech | 8:06.79 | Mark Rowland | 8:07.96 |
4×100 metre bayrak ayrıntılar |
Viktor Bryzhin Vladimir Krylov Vladimir Muravyov Vitaliy Savin | 38.19 | Elliot Bunney John Regis Mike McFarlane Linford Christie Clarence Callender* | 38.28 | Bruno Marie-Rose Daniel Sangouma Gilles Quenehervé Max Morinière | 38.40 |
4×400 metre bayrak ayrıntılar |
Danny Everett Steve Lewis Kevin Robinzine Butch Reynolds Antonio McKay* Andrew Valmon* | 2:56.16 | Howard Davis Devon Morris Winthrop Graham Bert Cameron Trevor Graham* Howard Burnett* | 3:00.30 | Norbert Dobeleit Edgar Itt Jörg Vaihinger Ralf Lübke Mark Henrich* Bodo Kuhn* | 3:00.56 |
Maraton ayrıntılar |
Gelindo Bordin | 2:10:32 | Douglas Wakiihuri | 2:10:47 | Hussein Ahmed Salah | 2:10:59 |
20 kilometre yürüyüş ayrıntılar |
Jozef Pribilinec | 1:19:57 | Ronald Weigel | 1:20:00 | Maurizio Damilano | 1:20:14 |
50 kilometre yürüyüş ayrıntılar |
Vyacheslav Ivanenko | 3:38:29 (OR) |
Ronald Weigel | 3:38:56 | Hartwig Gauder | 3:39:45 |
Uzun atlama ayrıntılar |
Carl Lewis | 8,72 m | Mike Powell | 8,49 m | Larry Myricks | 8,27 m |
Üç adım atlama ayrıntılar |
Khristo Markov | 17,61 m | Igor Lapshin | 17,52 m | Aleksandr Kovalenko | 17,42 m |
Yüksek atlama ayrıntılar |
Hennadiy Avdyeyenko | 2,38 m | Hollis Conway | 2,36 m | Rudolf Povarnitsyn | 2,36 m |
Patrik Sjöberg | ||||||
Sırıkla atlama ayrıntılar |
Sergey Bubka | 5,90 m | Rodion Gataullin | 5,85 m | Grigoriy Yegorov | 5,80 m |
Gülle atma ayrıntılar |
Ulf Timmermann | 22,47 m (OR) |
Randy Barnes | 22,39 m | Werner Günthör | 21,99 m |
Disk atma ayrıntılar |
Jürgen Schult | 68,82 m | Romas Ubartas | 67,48 m | Rolf Danneberg | 67,38 m |
Çekiç atma ayrıntılar |
Sergey Litvinov | 84.80 m (OR) |
Yuriy Sedykh | 83,76 m | Jüri Tamm | 81,16 m |
Cirit atma ayrıntılar |
Tapio Korjus | 84,28 m | Jan Železný | 84,12 m | Seppo Räty | 83,26 m |
Dekatlon ayrıntılar |
Christian Schenk | 8488 | Torsten Voss | 8399 | Dave Steen | 8328 |
- † = Ben Johnson 100 metreyi 9.79 saniye ile kazanmış, ancak dopingli çıktığı için diskalifiye edilmiştir.
Kadınlar
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre ayrıntılar |
Florence Griffith-Joyner | 10.54 | Evelyn Ashford-Washington | 10.83 | Heike Daute | 10.85 |
200 metre ayrıntılar |
Florence Griffith-Joyner | 21.34 (DR) |
Grace Jackson | 21.72 | Heike Daute | 21.95 |
400 metre ayrıntılar |
Olga Vladykina-Bryzgina | 48.65 | Petra Müller | 49.45 | Olga Nazarova | 49.90 |
800 metre ayrıntılar |
Sigrun Ludvigs-Wodars | 1:56.10 | Christine Wachtel | 1:56.64 | Kim Gallagher | 1:56.91 |
1500 metre ayrıntılar |
Paula Ilie-Ivan | 3:53.96 (OR) |
Laimutė Baikauskaitė | 4:00.24 | Tetyana Samolenko | 4:00.30 |
3000 metre ayrıntılar |
Tetyana Khamitova-Samolenko | 8:26.53 | Paula Ilie-Ivan | 8:27.15 | Yvonne Murray | 8:29.02 |
10000 metre ayrıntılar |
Olga Krentser-Bondarenko | 31:05.21 | Liz McColgan | 31:08.44 | Yelena Zhupiyeva-Vyazova | 31:19.82 |
100 metre engelli ayrıntılar |
Yordanka Donkova | 12.38 | Gloria Kovarik-Siebert | 12.61 | Claudia Reidick-Zazckiewicz | 12.75 |
400 metre engelli ayrıntılar |
Debbie Flintoff-King | 53.17 | Tatyana Ledovskaya | 53.18 | Ellen Neumann | 53.63 |
4×100 metre bayrak ayrıntılar |
Alice Brown Sheila Echols Florence Griffith-Joyner Evelyn Ashford Dannette Young* | 41.98 | Silke Gladisch-Moller Kerstin Behrendt Ingrid Brestrich-Lange Marlies Oelsner-Gohr | 42.09 | Lyudmila Kondratyeva Galina Malchugina-Chermoshanskaya Marina Zhirova Natalya Pomoshchnikova | 42.75 |
4×400 metre bayrak ayrıntılar |
Tatyana Ledovskaya Olga Nazarova Mariya Pingina Olga Bryzgina Liudmila Dzhigalova* | 3:15.17 (DR) |
Denean Howard-Hill Diane Dixon Valerie Brisco-Hooks Florence Griffith-Joyner Sherri Howard* Lillie Leatherwood* | 3:15.51 | Dagmar Rubsam-Neubauer Kirsten Siemon-Emmelmann Sabine Busch Petra Muller Grit Breuer* | 3:18.29 |
Maraton ayrıntılar |
Rosa Mota | 2:25:40 | Lisa Martin-Ondieki | 2:25:53 | Katrin Dörre | 2:26:21 |
Uzun atlama ayrıntılar |
Jackie Joyner-Kersee | 7,40 m (OR) |
Heike Daute | 7,22 m | Galina Chistyakova | 7,11 m |
Yüksek atlama ayrıntılar |
Louise Ritter | 2,03 m | Stefka Kostadinova | 2,01 m | Tamara Bykova | 1,99 m |
Gülle atma ayrıntılar |
Natalya Lisovskaya | 22,24 m | Kathrin Neimke | 21,07 m | Li Meisu | 21,06 m |
Disk atma ayrıntılar |
Martina Opitz-Hellmann | 72,30 m (OR) |
Diana Sachse | 71,88 m | Tsvetanka Khristova | 69,74 m |
Cirit atma ayrıntılar |
Petra Felke | 74,68 m | Fatima Whitbread | 70,32 m | Beate Koch | 67,30 m |
Heptatlon ayrıntılar |
Jackie Joyner-Kersee | 7291 (DR) |
Sabine Mobius-John | 6897 | Anke Veter-Behmer | 6858 |
- * = Sadece eleme turlarında yarışarak madalya kazanan atletler.
Madalya tablosu
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | 13 | 7 | 6 | 26 | |
2 | 10 | 6 | 10 | 26 | |
3 | 6 | 11 | 10 | 27 | |
4 | 4 | 2 | 1 | 7 | |
5 | 2 | 1 | 1 | 4 | |
6 | 1 | 1 | 1 | 3 | |
7= | 1 | 1 | 0 | 2 | |
7= | 1 | 1 | 0 | 2 | |
7= | 1 | 1 | 0 | 2 | |
10= | 1 | 0 | 1 | 2 | |
10= | 1 | 0 | 1 | 2 | |
12 | 1 | 0 | 0 | 1 | |
13 | 0 | 6 | 2 | 8 | |
14 | 0 | 2 | 0 | 2 | |
15 | 0 | 1 | 3 | 4 | |
16 | 0 | 1 | 1 | 2 | |
17 | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18= | 0 | 0 | 1 | 1 | |
18= | 0 | 0 | 1 | 1 | |
18= | 0 | 0 | 1 | 1 | |
18= | 0 | 0 | 1 | 1 | |
18= | 0 | 0 | 1 | 1 | |
18= | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam | 42 | 42 | 43 | 127 |
Kaynakça
- Athletics at the 1988 Seoul Summer Games25 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Sports Reference. 2011-12-04. tarihinde erişilmiştir
- athletics.com.au30 Aralık 2012 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.