Şirin Devrim

Şirin Devrim Trainer (d. 1926, İstanbul - ö. 7 Mart 2011, İstanbul ) tiyatro oyuncusu.

Şirin Devrim
Doğum 1926
İstanbul
Ölüm 7 Mart 2011 (85 yaşında)
Milliyet  Türkiye
Meslek Tiyatro oyuncusu
Etkin yıllar 1960'lar
Evlilik Wesley Lau (1949-1955)
Şehsuvar Menemencioğlu (1956)
Mücap Ofluoğlu (?-?)
Robert Trainer (1972-2011)[1]

Tanınmış sanatçılar yetiştirmiş Şakir Paşa ailesinin bir ferdi olan sanatçı; ressam Fahrelnisa Zeid ve yazar İzzet Melih Devrim’in kızı, Halikarnas Balıkçısı’nın ve Aliye Berger’in yeğeni, seramik sanatçısı Füreya Koral’ın kuzenidir. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 1960’ların ünlü başrol oyuncusudur. ABD’de ünlü tiyatro okullarında reji ve oyunculuk dersi vermiştir. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda oyun sahneleyen ilk kadın rejisördür.[2]

Hayatı

1926’da İstanbul’da dünyaya geldi. Yazar İzzet Melih Devrim ve ressam Fahrelnisa Zeid çiftinin ikinci çocuğudur. Ressam Nejat Devrim’in kızkardeşidir. Annesi ikinci evliliğini Irak Kralı I. Faysal’ın kardeşi Emir Zeid ile yapmıştı. Bu yüzden çocukluğu İstanbul’da ve Bağdat’ta geçti; üvey babasının görevi yaptığı Avrupa kentlerinde bulundu. İstanbul’da şimdiki adı Robert Kolej olan Amerikan Kız Koleji’den mezun olduktan sonra tiyatro öğrenimi için New York'a gitti. İlk evliliğini tiyatro öğrenimi sırasında öğrenci olan Amerikalı aktör Wesley Lau ile yaptı. Yale Üniversitesi'nin tiyatro bölümünü bitirdi.

Türkiye’ye döndüğünde İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda oyuncu ve rejisör olarak görev yaptı. Bu kurumda sahneye oyun koyan ilk kadın sanatçı oldu. İkinci evliliğini mühendis Şehsuvar Menemencioğlu, üçüncü evliliğini Mücap Ofluoğlu ile yaptı. Muhsin Ertuğrul’un Şehir Tiyatrolarından ayrılması üzerine 1966’da bu kurumdan istifa etti ve ABD’ye gitti. ABD’de pek çok tiyatroda oynama fırsatı buldu. Stanford, Carnegie-Mellon ve Wisconsin Üniversiteleri’nde ders verdi. 1972’de Robert Trainer ile evlendi.

Ailesinin öyküsünü "A Turkish Tapestry" adıyla kitaplaştırdı ve kitap daha sonra "Şakir Paşa Ailesi-Harika Çılgınlar" ismiyle Türkçe olarak da yayımlandı. 1994 tarihinde Jack Nicholson'ın başrolünü oynadığı Wolf adlı Mike Nichols filminde konuk oyuncu olarak rol aldı. Şirin Devrim’in cenazesi 13 Mart Cumartesi günü Dolmabahçe’deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’nde gerçekleştirilen törenin ardından, Büyükada’daki aile kabristanına defnedildi.

Kitapları

  • "Şirin" - Doğan Kitapçılık, İst. 2009. (ISBN 9786051113173)
  • "Şakir Paşa Ailesi" (çeviren: Semra Karamürsel, daha önce İngiltere ve Amerika'da yayımlandı), İst. 2000. (ISBN 9756770341)
  • "Şakir Paşa Ailesi - Harika Çılgınlar", Milliyet Yayınları.

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.