İkili patlayıcı

İkili patlayıcı kısaca patlayıcı veya füze sistemlerinde kullanılan ve ardı ardına patlamayı sağlayan bir düzenektir. Bu düzenek sayesinde zırhlı savaş araçlarında kullanılan kafes zırh veya tepkimeli zırhların etkisiz kılınması düşünülmüştür.[1] İlk safhasında düzenek çok ufak bir patlama ile reaktif zırhı harekete geçirir. Bu sayede zırh üzerinde bulunan patlayıcılar infilak eder. Etki ettiği bölgedeki tepkimeli patlayıcılar temizledikten sonra ardından başlıkta bulunan asıl patlayıcılar harekete geçer.Ve aracın ana zırh yüzeyi ile temas ederek zırhı deler.

PG-7VR model savaş başlığı atan RPG-7 ve daha da geliştirilmiş RPG-29'ları örnek verebiliriz. Soğuk savaş döneminde üretilen birçok Amerikan yapımı silahta da bu teknik kullanılmıştır. O dönemlerde üretilen Sovyet tanklarının birçoğunda tepkimeli zırh kullanılmıştır. Örneğin Amerikan yapımı BGM-71 TOW ve Hellfire füzelerinde bu sistem kullanılmaktadır.

Ayrıca bakınız

  • Boşluklu imha hakkı
  • HEAT

Kaynakça

  1. "BAE's LROD Cage Armor - Defense Industry Daily". 29 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2008.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.