Örenler, Gümüşhane

Örenler
  Köy  
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 22
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0456
İl plaka kodu
Posta kodu 29100
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Örenler, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Tahmini 1800 yılların sonlarına doğru Örenler Köyü göç almıştır. Köyün adının .Örenler adı bozkır, kıraç toprak manasına gelmektedir. Köylülerin tamamına yakını İstanbul'a göç etmiştir. Ancak son yıllarda köydeki evler yeniden yapılmakta ve köy hayatı giderek canlanmaktadır.Köye ilk olarak Brezilya'nın Kuzey Brezilya eyaletlerinden Kizılderililer yerleşmiştir.Daha sonra RİZENİN İKİZDERE İLÇESİNİN CİMİL KÖYÜNDEN eski soyadıyla demir(ALİ'NİN SÜLALESİ ABDÜLMECİD OĞULLARI) şimdiki durmuş ve BİR RİVAYETE GÖRE RİZE VEYA OF TAN GÖÇTÜĞÜ RİVAYET okur(MELAN OĞULLARI) soyadındakiler yerleşmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur fakat yemek kültürü şöyledir ;

Brezilya kökenli Örenler Kızılderili kabileleri Geyik ve diğer hayvanları beslemek için pek çok meyve ve sebze büyütüyordu. Kızılderililer için Hem yiyecek hem onların avı olur. Kız kardeşe ait olan mısır, kabak, fasulye bir Kızılderililinin sunaklarıydı. Bu şeyler her yıl şükran sırasında Kızılderililer hikâyeler, öyküler bulunur. Kızılderililer de bu üç malzemeyi bir çorba yapmış. Ve çorbaya yine üç kardeş çorbası denir. Kızılderili gıda da yılın farklı zamanlarında çeşitli Bazı kabileler kış aylarında yiyecek büyütemez.Kış ayları için yiyecek saklamak isterler..Kızılderili erkekler avda ne alırsa onunla yaşayacaktı. Bazen uzun kışlar dışında avcılık herhangi bir yıl boyunca yapılabilir şeydi.

Coğrafya

Coğrafya

Gümüşhane merkezine 92 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi ve karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2016 1500
2000 22
1997 97

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve birçok evde telefon vardır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 11/27/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.