Önce müzik sonra söz

Önce müzik sonra söz (İtalyanca:Prima la musica e poi le parole) Antonio Salieri tarafından bestelenen 1-perdelik operadır. Bu operanin janrı "divertimento teatrealle"" olarak verilmiştir. Libretto Giovanni Battista Casti tarafından yazılmıştır.

Önce müzik sonra söz

Antonio Salieri
Özgün isim Prima la musica e poi le parole
Müzik Antonio Salieri
Libretto Giovanni Battista Casti
Gala 7 Şubat, 1786
İlk gösterim yeri Kış Bahçesi, Schonbrun Sarayı, Viyana
Oyuncular
 • Eleonora: Baş şarkıcı - soprano
 • Il Meastro: besteci - ses
 • Il Poeta: Şair - bas
 • Tonina: bir komik şarkıcı - mezzosoprano

Bu eser Avusturya İmparatoru II. Joseph'in siparişi üzerine hazırlanmıştır. Bu opera sipariş İmparatorun kızkardeşi olan ve Habsburg Hollanda'nın kocası Prens Albert Saksonyalı ile ortak olarak genel valisi olan Prenses Maria Christina'nın Viyana'yı ziyaretinde Schönbrunn Sarayı'nda " Kış Bahçesi Orangerie Pavyonu"'nda kışın Şubat ayında yapılan "Bir Kış Günü İlkbahar Festivali (Fruhlingfest an einem Wintertage)" eğlenceleri için verilmiştir. Eserin prömiyeri 7 Şubat, 1786'da bir İtalyan şarkıcılar grubu tarafından Viyana'da Kış Bahçesi (Orangerie), Schönbrunn Sarayı'nda imparator II. Joseph huzurunda oael davetiye ile çağrılmış 80 kadar seyirci önünde sahnelenmiştir. Bu tek perdelik opera ile birlikte bu prömiyer temsilde Wolfgang Amadeus Mozart tarafından hazırlanmış yine tek perdelik Der Schauspieldirektor (Tiyatro Direktǒrü) operası da sunulmuştur.

Roller

Eserin prömiyerinin temsil edildiği Viyana Schönbrunn Sarayı Kış Bahçesi binası
Rol Ses tipi Prömiyerde roller, 3 Kasım 1786
(Orkestra şefi:-)
Eleonora: Baş şarkıcı (prima donna) soprano Nancy Storace
Il Meastro: Besteci ses Stefano Mandini
Il Poeta: Şair bas Francesco Benucci
Tonina: bir komik şarkıcı mezzosoprano Celeste Coltellini

Konu özeti

Kont Opizio dört gün içinde yeni bir opera eseri hazırlamasına sipariş verir. Bestecinin müziği hazırdır; ancak şair liberetto için bir türlü yeni bir şey üretememektedir. Bu nedenle daha önceden yazmış olduğu dizeleri liberetto olarak hazır olan müziğe uyarlamaya çalışır. Tam bu sırada, Kont tarafından bu yeni opera eserini seslendirmek için görevlendirilen bas şarkıcı Eleonora gelir. Şair ve Besteci birlikte Giuseppe Sarti’nin Giulio Sabino adlı eserinden bir bölümü grotesk bir parodiye dönüştürmeye karar verirler. Eleonora sahneden ayrılır. Şair liberttocu ile müzik bestecisi "elde mevcut olan müzik için yeni bir metin mi yazmalı yoksa yazılmış bir metin üzerine yeni bir beste mi yapmalı" sorunuyla boğuşmaya devam ederler. Bu ikili sorun arasında uzun tartışmalar yapılır. Tam bu sirada "opera buffa" tarzıni simgeleyen komik şarkıcı Tonina gelir ve yeni eserde rol almak istediğini belirtir. Besteciyle libretto yazarı hemen Tonina için bir arya yaratırlar. Fakat bu Tonina ile Eleonora arasında operanın açılış aryasını kimin söyleyeceği konusunda bir tartışmaya yol açar. Bu tartışmaya çözücü çare olarak her iki solist şarkıcının da kendileri için hazırlanan değişik stilde iki aryayı eşzamanlı olarak söylemelerine karar verilir. Besteciyle librettocu şair, "opera seria" stili ile "opera buffa" stilinde iki aryanin eş zamanda bir arada kullanılmasına razı olup bu iki şarkıcı hanımı sakinleştirler ve böylece tartışma uzlaştırıcı bir şekilde sonlandırılır.

Seçilmiş disk kayıtları

Yıl Roller
(Eleonora,
Besteci,
Şair,
Tonina)
Orkestra Şefi ve Orkestra Kayıt tipi ve marka
1986 Maria Casula,
Graziano Polidori,
Giorgio Gatti,
Kate Gamberucci
Domenico Sanfilippo,
Kuzey Bohemya Filarmonik Oda Orkestrasi
CD: Bongiovanni, Cat: GB 2063/4-2.
1987 Roberta Alexander,
Robert Holl,
Thomas Hampson,
Julia Hamari
Nikolaus Harnoncourt,
Royal Concertgebouw Orkestrasi
CD: Teldec, Cat: 8 43336

Ayrıca bakınız

Kaynakça

 • Bu madde kısmen İngilizce Wikipedia "Prima la musica e poi le parole" maddesi kaynaklıdır. (İngilizce)

  Dış bağlantılar

  • Opera eserinin İtalyanca librettosunun tam metni (İtalyanca). (Erişme:25-09-2013).
  • Rice, John "Prima la musica e poi le parole", Kaynak: L.Macy (ed.) Grove Music Online. Online:(aboneler için) grovemusic.com21 Temmuz 2007 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi (erisim: 12 Aralik 2017),
  • YouTube websitesinde "Salieri: Prima la musica e poi le parole" maddesinde "The Theatre of Alexey Rybnikov" temsilinde eserin tümünün video kaydı. On Line:
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.