Çankırıspor

Çankırıspor, salon sporlarında faaliyet göstermek amacıyla Belediye Başkanı Raif Oktay’ın başkanlığında Mavi-Beyaz forma rengiyle 1993 yılında kuruldu. (2003 yılında forma rengine Kırmızı rengini ekledi). O günkü kurucular arasında, Raif Oktay, Ali Soydaş, Sadık Çağlar, Selahattin Gülburun, Süreyya Elmalı, Mehmet Uzun, Hasan Koç ve Hasan Basri yer alıyorlardı.

Çankırıspor
Tam ad Çankırı Spor AŞ
Takma ad Genç Yarenler
Renkler              Mavi-Beyaz-Kırmızı
Kuruluş 1993
Stadyum Çankırı Atatürk Stadyumu, Ilgaz İlçe Stadyumu(geçici) Çankırı
(Kapasite: 5.500)
Başkan Sevda Karaali Şireci
Teknik direktör Hakan Yılmaz(Antröner)
Lig Bölgesel Amatör Lig
2014-15 2. grup 18. (düştü)
Resmî site cankirispor.org.tr
Alanyaspor ile Çankırıspor arasında 19 Aralık 2010 tarihinde oynanan maçtan bir görünüm.

Futbola Girişi

Çankırı Belediyesor arması (1993-2011)

1994 yılında belediye başkanlığına seçilen Ahmet Bukan, belediyenin faaliyet gösterdiği spor branşları arasına futbolu da kattı. İki yıl Çankırı amatör kümesinde mücadele eden Çankırı Belediyespor, arka arkaya şampiyonluklar yaşadı ve 3. lige terfi maçlarında Çankırı'yı temsil etme hakkını kazandı. Birinci tur maçları Amasya'da yapıldı. Amasya'da yapılan ilk tur maçlarını geçerek ikinci tura kalan Çankırı Belediyespor, ikinci tur maçlarını Elazığ'da oynadı. Güçlü takımların yer aldığı ikinci tur maçları sonrasında Çankırı Belediyespor namağlup olarak 1995-1996 sezonunda 3. ligde oynamaya hak kazandı.

3. Lig'de mücadele eden Belediyespor, 2. Lig B Kategorisi'ne kadar yükseldi. 2002 yılında yapılan mahalli seçimlerde belediye başkanlığını kazanan İrfan Dinç, 2. Lig B Kategorisi'nde mücadele eden Çankırı Belediyespor'un fahri başkanı, Celal Kaman da kulüp başkanı oldu. Kulüp başkanlığını da 2009'a kadar Celal Kaman yaptı.

Çankırı Belediyespor'un mali sıkıntılar içerisinde olduğu 2009-2010 sezonu öncesinde Çankırı Belediyesi, kulübü Anadolu Gösteri Merkezi işletmecisi Sevda Karaali Şireci'ye devretti. Böylelikle Türkiye profesyonel futbol liglerinin ve Avrupa'nın ilk ve tek bayan kulüp başkanı Sevda Karaali Şireci olarak tarihe geçti. Çankırı Belediyesi ile ilişiği tamamen kesilen Çankırı Belediyespor'un ismi 2011-2012 sezonu öncesi Çankırıspor olarak değiştirildi.

2013-14 sezonunda 3. Lig'e düşen Çankırıspor, 2014-2015 sezonunda mücadele ettiği 3. Lig 2.Grup'tan Bölgesel Amatör Lige düşmüştür.

Kadro

Mevki Futbolcu
KL Serdar Ertemçöz
DF Suat Aras
DF Temel Taşkın
DF Bahadır Duran
DF Melik Sermet Kayaş
OS Sinan Ölmez
OS Emre Erol
OS Tolga Uslu
OS Hürkal Eren Turan
FV İbrahim Yay
FV İlkay Demir
Mevki Futbolcu
FV Enes Sevimli
FV Ozan Çetinkaya
DF Alim Günel
OS Engin Gazal
OS Nuri Çakır
OS Cem Uluğnuyan
FV Umut Koray Öz
OS Yaşar Şahin
OS Veli Akça

Taraftar

16 senelik bir mazisi olduğu için taraftar grubu da yeni yeni oluşan Çankırı Belediyespor, ismini şehrin asırlardır devam eden YAREN KÜLTÜRÜNDEN alan "GENÇ YARENLER" taraftar grubu tarafından desteklenmektedir.

Ev sahipliği yaptığı maçlarda yaklaşık 4000 kadar taraftar desteğine arkasına alan takım, İstanbul ve Ankara gibi göç verdiği şehirlerde oynadığı maçlarda 1000'e yakın taraftar tarafından desteklenmektedir.

Lig mücadeleleri

2001-2014

1996-2001, 2014-2015

2015-

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.