Varus Savaşı

Varus Savaşı

Varus Savaşı
TarihEylül MS 9
BölgeBramsche
SonuçGermenler'in zaferi
Taraflar
Roma İmparatorluğuGermenler
Komutanlar ve liderler
Publius Quinctilius Varus Arminius
Güçler
20.000 - 25.000 10.000 - 20.000
Kayıplar
20.000 civarı Bilinmiyor

Varus Savaşı, MS 9'da Almanya'nın kuzeyindeki Bramsche bölgesinde Roma İmparatorluğu'na bağlı güçler ile Germenler arasında meydana gelen savaş. "Hermann" ya da "Teutoburg Ormanı Savaşı" olarak da bilinir. Roma İmparatorluğu Ordusunun hezimetiyle sonuçlanan savaş, Romalıların Ren nehrinin doğusundan çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Savaş, günümüz Almanyası ve Alman kültürünün gelişimini hazırlayan sürece önemli katkıda bulunmuştur.

Savaş

Roma Lejyonları, Alman bir kabile lideri tarafından Teutoborg ormanına götürülür. Ormanın göbeğinde bir Roma kampı olup, Cermen kabile lideri onlara kaşiflik yapmaktadır. Tüm ordular ormana girdiği zaman ormanın her iki yanından da askerler lejyon kolonuna akın etmeye başlamıştır. Romalılar düzeni bozmayarak ilerlemeye çalışmış, gün batmadan önce kampa ulaşmak istemişlerdir. Çünkü Roma kumandanları, kampa ulaşırlarsa, barbarların duvarları aşamayacaklarını biliyordur. Ancak kampa ulaşana kadar tüm ordular tamamen dağılmıştır.

This article is issued from Vikipedi - version of the 10/15/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.