Souphanouvong

Souphanouvong (13 Temmuz 1909-9 Ocak 1995), Pathet Lao (Lao Ülkesi) adlı devrimci hareketin lideri ve Laos'un komünistlerin iktidara gelmesinden sonraki ilk cumhurbaşkanı.

Biyografi

Luang Prabang kral naibi Boun Khong'un oğlu ve Başbakan Souvanna Phouma'nın üvey kardeşi olan Souphanouvong, Fransa'da inşaat mühendisliği öğrenimi gördü. Çinhindi'ndeki Fransız sömürge yönetimi sırasında Vietnam'daki karayolu yapım çalışmalarında görev aldı (1938-45). II. Dünya Savaşı'ndan sonra bölgede Fransız yönetiminin yeniden kurulmasına karşı çıktı ve milliyetçilerin Vientiane'da kurdukları geçici hükümette savunma bakanı oldu. 1947-48 yıllarında merkezi Bangkok'taolan sürgündeki Lao Issara (Özgür Laos) hükümetinde dışişleri bakanlığı yaptıktan sonra hükümetten ayrıldı ve Viet Minh'in desteğiyle komünist eğilimli Pathet Lao'yu kurdu (1950). On yıllık bir muhalefet döneminin ardından Souvanna Phouma başkanlığındaki koalisyon hükümetine katıldı (1962). Hükümetin ertesi yıl dağılmasına üzerine, Pathet Lao ve siyasi kanadı Lao Yurtsever Cephesi'nin (Neo Lao Hak Xat) denetimindeki kuzey illerine kaçtı. Aynı tarihte Laos'ta yeniden başlayan iç savaş Pathet Lao'nun bütün ülkeyi denetim altına aldığı 1974-75 yıllarında sona erdi. Bunun üzerine Vientiane'a dönen Souphanouvong Ulusal Siyasi Konsey'in başına geçti. 1975 sonlarında cumhuriyet ilan edilince de cumhurbaşkanlığını üstlendi. Laos Devrimci Halk Partisi'nin politbürosunda da görev alan Souphanouvong, 1986'da cumhurbaşkanlığından istifa etti.

This article is issued from Vikipedi - version of the 6/1/2015. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.