Eider Nehri

Eider
Tönning yakınlarında Eider'in görünümü
Kaynak Schleswig-Holstein, Almanya
Ağız Kuzey Denizi
Havza ülkeleri Almanya
Uzunluk 188 km

Eider Irmağı (Latince: Egdor; Danca: Ejder) , Almanya'nın kuzeyinde, Schleswig-Holstein eyâletinde nehir.

Eider’in akışı

Kiel'in güneyindeki tepelerden doğar ve Westensee'yi izleyerek kuzey yönünde akar. Kiel'in kuzeybatısından batıya döner; kıvrımlar yapan 188 km'lik çığırında akarak alçak yarımadayı geçer ve Kuzey Denizi’ne dökülür. Denizle birleştiği uzun ve sığ halicin başında Tönning yer alır. Irmak Rendsburg'a kadar ulaşıma elverişlidir; aşağı çığırının kıyıları setlerle desteklenmiştir.

Tarihi konumu

Eider, Frank kralı Şarlman döneminden (768-814) başlayarak „Romani terminus imperii“ (Roma İmparatorluğu'nun sınırı) olarak nitelendi; İmparator II. Konrad tarafından 1027'de Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun sınırı olarak tanındı ve Schleswig ile Holstein arasındaki geleneksel sınırı oluşturdu.

Ulaşım

Eider Kanalı (1777-84), Rendsburg'dan daha uzak bölgelere ulaşım yapılmasını sağlar ve kenti, Holtenau'da Kiel Körfezi’ne bağlar. Kanaldaki altı savak ulaşımı zorlaştırır; ama Kuzey ve Baltık denizleri arasındaki tek doğrudan bağlantı olması nedeniyle çok yoğun kullanılır. 1887-95 arasında Kaiser-Wilhelm Kanalı; daha sonra ise "Kuzey Denizi-Baltık Denizi" ya da Kiel Kanalı olarak adlandırıldı.

Astronomi

Coğrafyacı Kai Helge Wirth, 88 takımyıldızdan biri olarak tanınan Eridanus’un (Irmak takımyıldızı) Eider Irmağı baz alınarak çizildiği tezini ileri sürmüştür.

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 10/13/2015. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.