Chic Young

Murat Bernard "Chic" Young (9 Ocak 1901 - 14 Mart 1973), 1960'larda dünya çapında yayımlanan Blondie çizgi romanının yaratıcısı ABD'li çizer. Blondie Türkiye'de Fatoş olarak bilinmektedir.

Chic Young'ın yarattığı Blondie karakteri Türkiye'de Fatoş olarak bilinmektedir.

Sanatçı bir aileden geliyordu. Birçok işe girip çıktı. Bouts and Her Buddies'in yaratıcısı olan dostu.Edgar Martin aracılığıyla profesyonel karikatürcülüğe başladı. 1920'lerin ortalarında New York kentine yerleşti. Orada, kısa bir süre sonra Beautiful Babs dizisini, ardından altı yıl boyunca Dumb Dora adlı çizgi bantı yayımladı.

1930'da, kıvırcık saçlı sevimli Blondie'yle aşığı (sonradan kocası) beceriksiz Dagwood Bumstead'in yer aldığı Blondie 'yi yarattı.Sonradan bu tiplere Mr. Dithers, 1934'te ailenin oğlu ile 1941'de kızı, Daisy adl köpekle yavruları ve çeşitli komşular da katıldı. Olayların pek de abartılmadan aktarıldığı bir durum komedisi niteliğindeki Blondie sinemaya, televizyona ve radyoya da uyarlandı.

Young'un ölümünden sonra oğlu Dean Young ve Jim Raymond Blondie'yi sürdürdüler.

This article is issued from Vikipedi - version of the 3/23/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.